Uudised » Pressiteated » Välisministeerium  

Uuendatud: 28.03.2012, kell 08:04

Välisministeerium, 28.03.2012 07:43

Välisminister Urmas Paet kohtus Washingtonis USA riigisekretäri Hillary Clintoniga

Nr 78-E

Välisminister Urmas Paet väljendas eile Washingtonis kohtumisel Ameerika Ühendriikide riigisekretäri Hillary Clintoniga heameelt, et lisaks Eesti ja USA ühistele arusaamadele Euroopa julgeoleku kindlustamisest ning koostööle Afganistanis ja  kaitsekoostööle laiemalt, on käimas konkreetsed ühisprojektid ka arengukoostöös ning küberkaitsevallas.

Clintoni ja Paeti sõnul on oluline jätkuvalt panustada transatlantilisse julgeolekusse. Riigisekretär Clintoni sõnul võtab USA oma kohustusi NATO partnerite suhtes väga tõsiselt ning rõhutas seejuures artikkel 5 tuleneva kollektiivkaitse tähtsust. Eesti välisministri sõnul on eelseisval NATO tippkohtumisel oluline anda tugev ja positiivne sõnum neile riikidele, kes soovivad tulevikus NATO liikmeteks saada – Georgiale, Makedooniale, Montenegrole ning Bosnia ja Hertsegovinale.

Kohtumisel Washingtonis teatasid Clinton ja Paet, et Eesti ja USA hakkavad üheskoos juhtima uute demokraatiate arengut toetavat töögruppi (LEND - Leaders Engaged in New Democracies). Paeti sõnul tegi USA Eestile ettepaneku seda töörühma koos juhtida, sest Eesti tegevus on uute demokraatiate toetamisel olnud nähtav ja tulemuslik.

Riigisekretär Clinton ütles kohtumisel, et viimase 20 aastaga on Eesti kasvanud uuest demokraatiast tunnustatud rahvusvaheliseks partneriks. Clintoni sõnul on Eesti USA jaoks oluline liitlane.   

Paet ja Clinton rääkisid kohtumisel ka arengutest Afganistanis ja maikuus toimuvast NATO Chicago tippkohtumisest. Välisministrid olid ühel meelel, et praegusel hetkel on väga oluline, et NATO riigid tuleksid Chicagosse konkreetsete plaanidega Afganistani toetuseks, et pärast 2014. aastat tagada sujuv julgeoleku ja majanduse areng. „Eesti on valmis aitama Afganistani ülesehitusele arengukoostöö- ja humanitaarabivahenditega kaasa ka pärast 2014. aastat, kui peaks toimuma lõplik julgeolekuvastutuse üleandmine Afganistani võimudele,“ ütles Paet.

Välisministrid rääkisid kohtumisel ka NATO nn targa kaitse põhimõtte rakendamisest, mis aitab muutuvatele prioriteetidele ja vähenenud kaitsekulutustele mõistlikult reageerida. „Targa kaitse heaks näiteks on Eesti, Läti ja Leedu õhuturve ning USA toetus on olnud siin väga oluline,“ ütles Eesti välisminister.

Paeti sõnul on Eesti alustanud ka arengukoostöö ühisprojekte USAga. „Nii on näiteks Araabia kevade muutused läbi elanud Tuneesia huvitatud Eesti e-riigi kogemustest ning koostöös USAga oleme valmis neid kogemusi ka jagama,“ lisas ta.

Paet ja Clinton rääkisid kohtumisel ka olukorrast Venemaal, Süürias, Iraanis ja Valgevenes.

Fotod kohtumisest: http://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry

Vaata ka välisminister Urmas Paeti ja riigisekretär Hillary Clintoni ühist pressikonverentsi Washingtonis: http://www.state.gov/secretary/rm/2012/03/187004.htm

VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS
637 7654
533 66 159
pressitalitus [-at-] mfa.ee
www.vm.ee
 

Toetab Euroopa Liit - Eesti Riiklik Arengukava