Jüri Ratas arutab Vilniuses Balti riikide koostööd ja osaleb Aafrika-Euroopa foorumil Viinis

17.12.2018 | 05:39

Uudis
    • Jaga

Stenbocki maja, 17. detsember 2018 – Peaminister Jüri Ratas suundub täna Vilniusesse, kus võtab osa Balti riikide peaministrite ametlikust kohtumisest, mis tähistab Leedu eesistumise lõppu Balti Peaministrite Nõukogus. Peaministrite nõukogu on Balti Ministrite Nõukogu (BMN) kõrgeim organ, mis annab suunad kolme riigi valitsustevahelisele koostööle.

 

Kohtumine algab aruteluga julgeoleku ja Ukraina olukorra üle. Eesti eestvedamisel arutatakse Euroopa Liidu pikaajalise eelarvega 2021–2027 seonduvat. Kolme Balti riigi ühisprioriteedid järgmises EL-i eelarveperspektiivis on parimad ühendused, tugev ühtekuuluvuspoliitika, õiglasemad põllumeeste otsetoetused, julgeoleku tugevdamine, efektiivne EL-i välispiiri kaitse ja naabruspoliitika. Lisaks on kohtumise päevakavas Rail Balticu projekti areng ja rahastamine ning Eesti, Läti ja Leedu ühislähenemine kellakeeramise küsimusele (Euroopa Liidu direktiiv 2000/84/EC). Järgmise aasta Balti koostöö eesistuja on Läti, kes tutvustab oma prioriteete.


Peaminister Jüri Ratase sõnul oli kolme riigi sajanda juubeli aastal toimunud koostöö tihe ja viljakas, kuid oma huvide selgitamiseks ja kaitsmiseks tuleb teha veel rohkem. „Peame jätkama oma seisukohtade selgitamisega EL-i tasandil – miks me ei saa nõustuda ühtekuuluvuspoliitika vahendite järsu langusega, miks on vajalik põllumajanduse otsetoetuste veel kiirem ühtlustamine ning miks on kriitilise tähtsusega Rail Balticu projekti rahastamise tagamine,“ ütles Ratas. „Koos saame teha oma hääled kõlavamaks kui üksinda tegutsedes,“ lisas ta.


BMN on loodud 1994. aastal kolme riigi valitsustevahelise koostöö järjepidevuse tagamiseks. BMN teeb otsused konsensusega ning need on kolme riigi jaoks siduvad.


Vilniusest lendab peaminister Jüri Ratas Viini, kus ta osaleb täna õhtul Aafrika ja Euroopa kõrgetasemelise foorumi raames toimuval riigipeade ja valitsusjuhtide õhtusöögil.


Foorum keskendub Aafrika ja Euroopa riikide koostöö tihendamisele. Eelisjärjekorras pannakse aruteludes rõhku tegevustele, mis aitaksid kaasa Aafrika riikide elujärje parandamisele ja konkurentsivõime suurendamisele, vähendades muu hulgas tulevikus rändesurvet Euroopale. Erilist tähelepanu pööratakse kohtumisel ka digitaalsetele lahendustele.


Ürituse kutsusid kokku Euroopa Liidu Nõukogu eesistujariigi Austria kantsler Sebastian Kurz ja Aafrika Liidu eesistuja riigi Rwanda president Paul Kagame. Sellest võtavad osa Euroopa ja Aafrika riikide riigipead ja valitsusjuhid, rahvusvahelised ettevõtjad ning kodanikuühiskonna esindajad.


Eestisse naaseb peaminister Ratas teisipäeva pärastlõunal.Lisainfo:

Jevgenia Värä
valitsuse meedianõunik
tel.+372 5254377

Valitsuse kommunikatsioonibüroo

-