Peaminister Jüri Ratase kõne võidupühal, 23.06.2020

23.06.2020 | 07:35

Uudis
    • Jaga

Austatud riigikogu esimees, lugupeetud kaitseminister!
Austatud kaitseväe juhataja ja Kaitseliidu ülem!
Head eestimaalased ja sõbrad!

Mul on suur rõõm tervitada teid võidupüha ja jaanipäeva puhul! Tänavune kevad tuli teistmoodi kui mitmed varasemad. Viiruse mõju on selgelt tunda veel täna, kui tähistame võidupüha ja jaanipäeva tavapärasest teisiti.

Samas pole muutunud võidupüha sisu. Tähistame ju ikka meie esivanemate vahvust Vabadussõjas, et möödunud aegade võidud süstiks uhkust ja enesekindlust tulevikuks. Seetõttu on igati kohane, et võidutule viivad täna üle Eestimaa laiali just noored.

Head noorkotkad ja kotkajuhid, edu teile tänaseks! Ma olen kindel, et teile usaldatav võidutuli läidab üle terve maa arvukaid jaanilõkkeid ja annab südamesoojust paljudele kaasmaalastele.

Sest võidupühal on meid ühendav mõju ja tegelikult olemegi ühtehoidev rahvas. Just meie inimeste kogukondlikkus ja vastutustunne said määravaks viiruse leviku vähendamisel. Hoidkem edaspidigi üksteist ja oma tervist, ka täna ning homme jaanipäeva tähistades. Hooliv ja hoolikas käitumine on kindlaim viis tagada, et püsime terved!

Võidupüha on ka aeg rääkida kangelastest. Nii neist, kes võitlesid Eesti vabaduse kui iseseisvuse taastamise eest. Ja neist, kes tänapäeval, vajadusel relv käes, seisavad meie julgeoleku eest nii kodumaal kui kaugetes paikades.

Aga ka neist, kelle pingutused eesliinil aitasid viirusest jagu saada. Tunnustada tuleb nii tervishoiutöötajaid, siseturvalisuse eest vastutavaid politseinikke, piirivalvureid, päästjaid kui häirekeskuse töötajaid. Samuti kaitseväelasi ja vabatahtlikke kaitseliitlasi, naiskodukaitsjad, abipolitseinikke, kohalike omavalitsuste töötajaid ning paljusid teisi.

Teie kõik olete meie igapäevased kangelased. Teie valmisolekul ja julgusel tugineb meie iseolemise kestmine. Teie olete meie valmisolekukultuuri lähtekoht. Saame oma turvalisuse tagamiseks loota teile igas olukorras ja ma olen kindel, et üheskoos tagame selle, et kui viirus naaseb, ei sulge me enam Eestimaad, vaid sulgeme viiruse.

Hiljutiste sündmuste valguses soovin kurbusetundega hinges rõhutada ka kodanikujulguse tähtsust. Tühipaljas vorm ei muuda meie elu paremaks või turvalisemaks. Meie ajalugu tõestab, et vormi täitmiseks sisuga on vaja teotahtelisi naisi ja mehi, kes vajadusel ei kõhkle meie kõigi kaitstuse nimel tegutsemast.

On meie õnn ja rikkus, et selliseid inimesi on eestimaalaste seas nii palju. Võidupühal oleme harjunud seda paraadi ja maakaitsepäevadega ka rõhutama. Samuti oleme harjunud, et meie kõrval seisavad solidaarsuse ja toetuse märgina liitlasüksused.

Soovin rõhutada, et vormist hoolimata pole tänavuse võidupüha tegelik sisu muutunud. Võime olla uhked enda inimeste üle ja kindlad oma liitlaste ning sõprade toetuses. Võime julgelt tähistada tänast pidupäeva ning tunda siirast rõõmu selleks üle kogu Eestimaa heisatud rahvuslippude üle. Seda kõike on eriti uhke öelda täna just siin, Pika Hermanni torni jalamil.

Soovin kõigile rõõmsat võidupüha ja jaanipäeva, kaunistagu sinine, must ja valge täna tervet Eestimaad!

Jõudu Eestile!
 

Valitsuse kommunikatsioonibüroo

-