Peaminister osaleb Barcelonas toimuval Vahemeremaade tippkohtumisel

25.11.2005 | 14:26

Uudis
    • Jaga

Peaminister Andrus Ansip sõidab pühapäeval, 27. novembril kahepäevasele visiidile Barcelonasse, kus toimub Euroopa Liidu ja teiste Vahemere-äärsete riikide valitsusjuhtide ja riigipeade kohtumine.

Barcelona protsessi nime all tuntud koostöö eesmärgiks on tihendada Euroopa Liidu ja Vahemere-riikide poliitilisi, majanduslikke ja kultuurilisi sidemeid. Barcelona protsessile pandi alus ühisdeklaratsiooni allkirjastamisega Barcelonas 28. – 29. novembril 1995. aastal EL maade ja kaheteistkümne Vahemere-äärse riigi välisministrite konverentsil.

Barcelona protsessi 10. aastapäeva tähistava tippkohtumise üheks eesmärgiks on anda hoogu juurde Euroopa Liidu - Vahemere partnerlusele saavutamaks kümme aastat tagasi püstitatud eesmärke. Prioriteetideks on võitlus terrorismiga, majandusreformide toetamine, EL-Vahemere vabakaubanduspiirkonna loomine aastaks 2010, haridusküsimused ning regiooni demokraatlik areng üldiselt.

Eesti julgeolek ja heaolu ei alga meie riigi piiridest, vaid tunduvalt kaugemalt. Eesti välispoliitika peab panustama Euroopa Liidu tugevusse ja ühtsusesse. Euroopa Liidu piiririigina teab Eesti kui oluline on heaolu ja stabiilsuse vööndi loomine ühenduse välispiiride läheduses. Oma geograafilise asukoha tõttu pöörab Eesti tähelepanu eelkõige koostööle Euroopa Liidu idanaabritega, kuid toetab ka liidu suhete arendamist lõunanaabritega.

Barcelona protsessil on tänaseks 35 liiget: 25 EL riiki, Türgi, Maroko, Al¾eeria, Tuneesia, Egiptus, Iisrael, Jordaania, Palestiina omavalitsus, Liibanon ja Süüria. Vaatlejastaatuses osaleb protsessil ka Liibüa.

Teisipäeval, 29. novembril esineb Andrus Ansip Londonis toimuval kõrgetasemelisel majanduskonverentsil “CBI interactive conference 2005” (http://www.cbiconference.biz).

Eesti peaminister otsib Euroopa tulevikku käsitleval paneeldiskussioonil koos oma T¹ehhi kolleegi Jiří Paroubek’iga ning Ungari majandus- ja transpordiminister János Kóka’ga vastuseid küsimustele, kuidas suudab Euroopa säilitada koha maailma juhtiva majandusena ja viia läbi vajalikke muudatusi kuid samas tagada oma elanikele kõrged sotsiaalsed hüved ning seista Euroopat ühendavate idealistlike väärtuste eest.

Valitsuse meedianõunikest saadab peaministrit visiidil Martin Ja¹ko (tel. 505 2568; martin.jasko@riigikantselei.ee).

Valitsuse kommunikatsioonibüroo

-