Peaminister Taavi Rõivase kõne mälestustseremoonial Teises maailmasõjas hukkunud hiidlaste monumendi juures Kärdlas 23. juunil 2015

23.06.2015 | 09:00

Uudis
    • Jaga

Tere hommikust, head kaasmaalased,
armsad eestlased üle kogu Maa,
kallid sõbrad lähedal ja kaugel,
head hiidlased!


Õnnitlen teid saabunud kauni jaaniaja ja meie rahva võidupüha puhul! 

Täna on kõigi eestlaste pilgud pööratud just Hiiumaale. Esimest korda Eesti ajaloos peetakse võidupäeva paraad sellel kaunil Eestimaa saarel. Ja ilus Hiiu saar on pidupäevaks muutunud veelgi kaunimaks: sinimustvalged lehvivad uhkelt ning hiidlaste südamed ja meeled on avatud kogu Eesti rahvale.

Meie võidupüha paraad Hiiumaal, meretagusel saarel, on ehe märk sellest, et Eesti on üks tervik, üks riik. Ja mis veelgi tähtsam: see on kinnitus, et Eesti kaitse on kindel ükskõik, millises Eesti punktis – Kärdlas, Narvas, Mäetaguse külas. Ja tegelikult igas Eesti peres.

Eesti kaitstus toetub Eesti rahva tahtele hoida oma riiki ja hoida oma kodu ja lähedasi. Viisteist aastat tagasi tähistati Võidupüha siitsamast üle mere Haapsalus. Sellel samal päeval kuulutas toonane president Meri võidupüha ühtlasi meie maakaitsepäevaks. Päevaks, mille keskmes seisab Kaitseliit ning kus kaitsetahet väljendab kogu meie rahvas.

Me hoiame oma südames ka neid, kes peavad tänase pidupäeva veetma eemal oma perekonnast ja lähedastest. Te olete ehk märganud seda kollast linti meie kuuerevääril. Kanname seda oma kaasmaalase – Eston Kohveri – toetuseks ja lootuses, et õiglus võidab ühel päeval. Ja kinnituseks Estoni perekonnale ja töökaaslastele, et te ei ole selles võitluses üksinda.

Ühe rahva tahet kannavad selle rahva liikmed, kes on valmis igal hetkel ja igas olukorras oma maad, oma rahvast, oma inimest kaitsma. Tänasel päeval mõtleme tänutundega ka kõigi nende Eesti kaitseväelaste ja kaitseliitlaste poole, kes võitlevad Afganistanis, Liibanonis, Malis ja Kosovos nende väärtuste ja põhimõtete eest, millesse me riigina usume. Aga mõtleme ka nendele, kes on võidelnud meie maa ja vabaduse eest Vabadussõjas.

Ja paljud, ülekohtuselt paljud, on pidanud jätma selles töös ja võitluses oma elu. 

Samasse kurba ritta kuuluvad ka need inimesed, kelle mälestusmärgi ees me praegu seisame – Teises maailmasõjas hukkunud hiidlased. Nende mälestusmärgile on minul au asetada pärg kogu eesti rahva nimel, mälestamaks kõiki Eesti eest elu andnud sangareid. Nende kannatuste ja elu hind on see, millele toetub Eesti riigi alusmüür. 

Me ei unusta teid iial. Tänasel Võidupühal asetame lilled kõikidele Vabadussõja mälestussammastele üle terve me maa – kihelkonnakeskustes ja pöördeliste lahingute paigus Valklast Võnnuni.  

Kui need põllulilled närbuvad – nagu saavad põrmuks ka selle pärja õied, mille palun Kaitseliidu ülemal saata merele – ei kustu nende sõnum: Eesti rahvas on ühtne ja Eesti on kaitstud. Igavesti. 

Elagu Eesti!

Valitsuse kommunikatsioonibüroo

-