Ratas arutas NATO peasekretäriga julgeolekuteemasid

13.05.2020 | 19:54

Uudis
    • Jaga

Stenbocki maja, 13. mai 2020 – Peaminister Jüri Ratas pidas täna videokõne NATO peasekretäri Jens Stoltenbergiga, et arutada liitlaste ja nende kaitsevägede rolli koroonaviiruse vastases võitluses.

Peaministri sõnul on allians aidanud oluliselt kaasa COVID-19 kriisi leevendamisele. „NATO on ülemaailmsele kriisile kiirelt reageerinud ning aidanud liitlastel koordineerida koostööd üksteise abistamiseks. Liitlasriikide kaitsejõud on tsiviilpoolele kõvasti abiks olnud, aidates transportida meditsiinivarustust, püstitades välihaiglaid või toetades piirikontrolli läbiviimist,“ tõi ta näiteks.

„NATO heidutus Läänemere piirkonnas on ülimalt oluline. Seepärast on mul hea meel, et tõrgeteta on sujunud kõik need tegevused, mis aitavad meie julgeolekut tagada, seal hulgas Tapal viibiv NATO lahingugrupp ning Balti õhuturbemissiooni teostavad hävitajad Ämaris,“ sõnas Ratas.

Peaministri sõnul näitab see liikmesriikide ühtsust ja solidaarsust, kuid ka seda, et NATO on valmis kohanduma väga laia ulatuse väljakutsetega, nii et liitlasriikide sõjalisi võimeid on võimalik rakendada tsiviilkriiside lahendamiseks.

Ratas ja Stoltenberg arutasid ka pandeemiakriisi mõjusid julgeolekukeskkonnale laiemalt. Peaminister nentis, et COVID-19 kriisil on pikemaajalised mõjud liikmesriikide majandusele. „Eesti on vankumatult pühendunud oma sõjalise riigikaitse arendamisele ja sestap oleme hoidnud oma kaitse-eelarve aastaid 2% tasemel,“ tõdes ta.

Eestis saatis Kaitsevägi välihaigla Kuressaare haigla toetuseks, samuti aitas Kaitsevägi teisi asutusi isikukaitsevahenditega. Kaitseliitlased kaasati PPA toetuseks piirikontrolli taastamisse, mil üle Eesti on erinevates paikades ja asutustes abiks olnud üle 300 naiskodukaitsja.

Valitsuse kommunikatsioonibüroo

-