Ratas Dublinis: Euroopa raskemad päevad on möödanik

31.01.2018 | 19:59

Uudis
    • Jaga

Iirimaa, Dublin, 31. jaanuar 2018 – Peaminister Jüri Ratase ja Iiri valitsusjuhi Leo Varadkari tänane kohtumine keskendus suuresti Euroopa Liidu tulevikule.


„Pärast Brexiti rahvahääletust ja enne Euroopa suurriikide valimisi oli õhus omajagu pessimismi. Olen kindel, et selline aeg Euroopas on möödanik ning edasi liigume koostöövaimus. Euroopa on tugev ja ühtsem ning suudab võtta vastu otsuseid, mis parandavad inimeste elu. Seda näitavad viimase aasta jooksul vastu võetud suure mõjuga kokkulepped kliima, kaitsekoostöö ja digivaldkonnas,“ kinnitas Ratas hiljutist Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumist kokku võttes.


Ratas ja Varadkar tõdesid, et üks lähiaastate olulisimaid küsimusi Euroopa Liidus on järgmises pikaajalises eelarves üksmeele leidmine. „Kokkuleppe saavutamine on kindlasti keeruline, sest alates 2021. aastast ei panusta Ühendkuningriik enam Euroopa Liidu eelarvesse nagu seni. Siiski, Eestile on oluline Euroopa Liidu stabiilne areng, mistõttu on meie huvides, et eelarve jääb senisesse suurusjärku,“ ütles Ratas.


Ratas märkis Euroopa tulevikust rääkides, et vaatamata eestimaalaste Euroopa Liitu kuulumise tugevale toetamisele, ei tohi loorberitele puhkama jääda. „Poliitikutel lasub vastutus ja ka kohustus pidevalt selgitada inimestele, kuidas Euroopa Liidu otsused mõjutavad ning toetavad nende elu,“ leidis peaminister.


Peale usu tugevasse Euroopa Liitu seob Eestit ja Iirimaad peaministrite kinnitusel ka digimeelsus. Ratas tutvustas e-residentsuse võimalusi, Eesti tegevust ülikiire internetiühenduse ehk 5G arendamisel ning tehisintellekti seadustamisel. „Iiri ettevõtted on oodatud koos Eestiga ning ka Eestis arendama tulevikutehnoloogiaid,“ ütles Ratas.


Peaminister pidas Dublinis ka Rahvusvaheliste Suhete ja Euroopa Uuringute Instituudis ettekande „Kui ajalugu ja juhus riimuvad. Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise kogemused“ ning kohtus Iirimaa president Michael D. Higginsiga. Ettekandega saab tutvuda siin: https://www.valitsus.ee/en/news/prime-minister-ratass-presentation-institute-international-and-european-affairs-titled-will


Peaministrit saadab visiidil Iirimaale äridelegatsioon, kelle külastusi korraldab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus. Äridelegatsiooni kuuluvad Eesti IT-ettevõtjad, puitmajatootjad ja arhitektid. Ratas kinnitas kohtumistel, et Eesti ettevõtetel on huvi aidata kaasa Iirimaa eluasemete nappuse probleemi lahendamisele, pakkudes Iiri turul puidust moodulmaju ning luues uusi rahastamisvõimalusi kinnisvaraarendajatele.


Peaminister kohtub Dublinis ka Iirimaal elavate eestimaalaste ja Eesti sõpradega ning osaleb Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale pühendatud Eesti Filharmoonia Kammerkoori kontserdil (lähemalt: https://www.ev100.ee/et/eesti-filharmoonia-kammerkoor-dublini-rahvuslikus-kontserdisaalis).


Fotod kohtumistelt: https://www.dropbox.com/sh/kf5tqy77rgqkin1/AAAzRP-WHy0lsJx44m-ISeEJa?dl=0

Triin Oppi

valitsuse meedianõunik