TAN kiitis heaks läbi innovatsiooni saavutava ühiskonna arengu sihid ja mõõdikud ning arutas oma tulevikurolli

02.02.2021 | 18:55

Stenbocki maja, 2. veebruar 2021 – Täna esimest korda pärast valitsuse vahetust kogunenud teadus ja arendusnõukogu (TAN) arutas Eesti teaduse, arendustegevuse, innovatsiooni ja ettevõtluse arengukava (TAIE) fookusvaldkondade oodatavaid tulemusi ja mõõdikuid ning juhtimismudelit. Samuti said nõukogu liikmed ülevaate ettepanekutest, kuidas tugevdada teadus- ja arendustegevuse ja innovatsiooni strateegilist juhtimist ja TANi rolli selles.

„Teadus ja arendusnõukogu istungi korraldamine vahetult pärast ametisse astumist on uue valitsuse jaoks märgilise tähendusega,“ rõhutas peaminister Kaja Kallas oma avasõnas. „Uus valitsus hindab teaduse ja innovatsiooni mõju riigi ja majanduse arengule väga kõrgelt“.

Septembris soovitas TAN Vabariigi Valitsusele kiita heaks viis interdistsiplinaarset prioriteetset valdkonda, kus on võimalik saavutada kiiret arenguhüpet ja tootlikkuse kasvu riigi, ettevõtjate ja teadlaste koostöös. Täna kinnitas TAN uue arengukava viie fookusvaldkonna sihid ja kõikide valdkondade ühised mõõdikud.

„Eestist peab saama Euroopa innovatsiooniliider. Peame liikuma teadmismahukama ettevõtluskeskkonna suunas, mis soodustaks suurema lisandväärtusega toodete-teenuste arendamist ning investeeringuid igas Eesti piirkonnas. TAIE-l on nende sihtide täitmisel oluline roll. Pean oluliseks, et eesmärkide saavutamist toetab selge juhtimismudel ja rahastuskava,“ ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt.

Digilahenduste fookusvaldkonna sihiks on turvaliste digilahenduste kasutamine igas elusfääris ning andmemajanduse kasutamine uute ärivõimaluste loomiseks. Tervisetehnoloogiate ja -teenuste valdkonna sihiks on patsiendikesksete tervishoiuteenuste kvaliteedi ja kättesaadavuse, samuti ekspordipotentsiaali kasvatamine. Kohalikke ressursside väärindamise valdkonna sihiks on seni vähe väärindatud  ressursside parem kasutus bio- ja ringmajanduse huve arvestades. Nutikad ja kestlikud energialahendused keskenduvad kliimaneutraalse energia tootmisele, tõhusamale energiakasutusele ja varustuskindluse tagamisele. Elujõulise Eesti ühiskonna, keele ja kultuuriruumi fookusvaldkonna areng peab toimuma läbi inimkeskse, teadmispõhise ja tõhusa riigivalitsemise.

„Esmapilgul majandusega vähem seotud elujõulise Eesti ühiskonna, keele ja kultuuriruumi fookusvaldkond on mulle haridusministrina väga tähtis,“ ütles haridus- ja teadusminister Liina Kersna. „Sest kui me kavatseme arendada eestikeelset haridust ja läbi selle paremini kasutada meie ühiskonna potentsiaali, koolitada selleks õpetajaid ning luua muid uusi võimalusi, siis on meil teadusbaasi väga vaja“. Kersna lisas, et väga oluline on ka arutelu käigus mainitud eesti keelele põhinevate keeletehnoloogiate areng.

Ettepanekuid TANi töö ümberkujundamiseks nii, et olla enam valmis tulevikuväljakutseteks, tutvustas selle teema raportööriks nimetatud Jaak Aaviksoo. TANi tegevuse, rahvusvahelise kogemuse analüüsi ning arvukate intervjuude tulemusena jõuti järeldusele, et TANi mõju kasvatamine on võimalik eelkõige läbi partnerite tihedama koostöö ja sisulise võimekuse kasvatamise.

TAN tuleb teema juurde tagasi oma järgmisel istungil, mis on plaanis maikuus.

Foto: https://flic.kr/s/aHsmU47qkf

Valitsuse kommunikatsioonibüroo