Eesti ja Taani peaminister rõhutasid NATO ühtsuse ning idatiiva kaitsmise olulisust

14.01.2022 | 16:22

Stenbocki maja, 14. jaanuar 2022 – Peaminister Kaja Kallase ja Taani peaminister Mette Frederikseni tänase telefonivestluse keskmes olid julgeolekuohud Euroopas ja võimalused nendega parimal viisil toime tulla.
    • Jaga

Peaminister Kaja Kallase sõnul on Taani meie lähedane sõber ja liitlane. „Taanlased mõistavad, kui oluline on suurendada NATO heidutus- ja kaitsehoiakut idatiival. Hindame kõrgelt Taani esmaspäevast otsust saata Läänemere julgeolekut tugevdama 160 sõduriga fregatt ja Balti õhuturvet tagama lisaks senisele neli F-16 hävitajat,” märkis Kallas. „Samuti oleme tänulikud, et Taani sõdurid osalevad NATO lahingugrupis Tapal,” lisas ta. 

Peaminister Kallas märkis, et käesolev nädal on olnud täis diplomaatilist suhtlust. Venemaaga on toimunud mitmeid kohtumisi, kuid dialoog peab käima käsikäes alliansi julgeoleku jätkuva kaitsmise ja NATO aluspõhimõtete säilitamisega. „Liitlased on need seisukohad väga selgelt Venemaale edastanud. Nüüd tuleb Venemaal näidata, kas nad on valmis edasiseks diplomaatiaks,” ütles Kallas.

Peaministri sõnul ei ole praegu näha märke, et Venemaa sõjaline tegevus Ukraina suunal oleks vähenemas. „Vene väed jätkavad kogunemist Ukraina piiridele, sõda Ida-Ukrainas ja Krimmi okupeerimine jätkub. Täna saabusid teated Ukraina vastu suunatud küberrünnakutest,” sõnas Kallas. „Mõistame igasuguse agressiooni, sealhulgas küberrünnakud Ukraina vastu karmilt hukka,” rõhutas Kallas. „Kahjuks näitab praegune olukord, et peame olema jätkuvalt valmis Venemaa agressiooni laienemiseks ning lääne üksmeelne toetus on Ukraina jaoks äärmiselt tähtis. Ka Eesti püüab leida lisaks poliitilisele toetusele võimalusi, kuidas praktiliselt Ukrainat enam aidata,“ ütles peaminister.

Peaministrid arutasid ka NATO Põhjadiviisiga seonduvat, mille raamriigid on Eesti ja Taani koos Lätiga. „Diviis ühendab regiooni sõjalised üksused NATO kõrgema juhtimisstruktuuriga ja leidsime ühiselt, et on oluline Põhjadiviisi arendada, et tõhustada meie piirkonna kaitsevõimet,“ ütles peaminister Kallas.

Valitsuse kommunikatsioonibüroo