Kaja Kallas: vajame Eesti ja Läti hea koostöö värskendamiseks julgeid ideid

15.10.2021 | 14:28

Riia, 15. oktoober 2021 – Läti visiidil viibiv Eesti peaminister Kaja Kallas arutas oma ametikaaslase Krišjānis Kariņšiga energiajulgeolekut, Rail Balticu edenemist ja olukorda illegaalse migratsiooniga Euroopa Liidu välispiiril. Kallas avaldas lootust, et järgmise aasta juunis valmiv Eesti–Läti tulevikukoostöö raport pakub värskeid ja julgeid ideid kahepoolseks koostööks.
    • Jaga

„Meie riikide suhetes leidub ruumi ambitsioonile. Näiteks elektriturul toimuv näitab väga veenvalt, kui olulised on kogu Euroopale energiaalane sõltumatus ja investeeringud taastuvenergiasse. On hea meel, et Eesti ja Läti astuvad ühise sammu selles vallas edasi – kavandame  avamere tuuleparki Liivi lahte. Eesti ja Läti ühine avameretuulepark on teedrajav koostööprojekt kogu Euroopas,“ ütles peaminister Kallas.

„Loodame tihendada koostööd Lätiga ka küberjulgeoleku valdkonnas ja Tallinna digitippkohtumiselt koorunud usaldusväärse ühenduvuse põhimõtete arendamisel nii üleilmsel kui ka piirkondlikul tasandil,“ lisas ta.

Peaministrid arutasid ka olukorda COVID-19ga ja koostööd rahvusvahelisel tasandil, sealhulgas ootusi 21.-22. oktoobril toimuvale Euroopa Liidu Ülemkogule, keskendudes energeetikale, digiarengule ja ebaseadusliku migratsiooni teemale. „Migratsiooni surve all olev Leedu ja Läti piir Valgevenega on Euroopa Liidu välispiir. Kui me tahame säilitada vaba liikumist ELi sees, peab välispiir kaitstud olema,“ sõnas Kallas. „Rääkisime täna ka Rail Balticu edenemisest ja sellest, kuidas edasi liikuda nii, et oleksid arvestatud kõigi kolme Balti riigi huvid ja vajadused,“ lisas ta.

Pärast kahepooset kohtumist osalesid peaministrid Livonia äriauhinna üleandmisel. Kahe riigi kaubandus-tööstuskodade asutatud auhinnaga tunnustatakse kõige edukamat Läti ettevõtet Eesti turul ning kõige edukamat Eesti ettevõtet Läti turul. Sel aastal said auhinna Lux Express ja Air Baltic.

Pärastlõunal avavad peaministrid kõrgetasemelise Riia julgeolekukonverentsi. Oma sõnavõtus rõhutab Kallas, kui oluline on hoida inimeste usku demokraatlikesse väärtustesse julgeoleku kindlustamiseks, samuti räägib ta heidutuse ja üleatlandilise koostöö tähtsusest. Pärast seda külastavad valitsusjuhid NATO Põhjadiviisi peakorterit. Adaži sõjaväebaasis kohtub peaminister ka Eesti kontingendiga.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmX177o4

Valitsuse kommunikatsioonibüroo