Brüssel, 24. juuni 2021 – Peaminister Kaja Kallas rõhutas koroonakriisi lahendamisest ja esmastest õppetundidest ülemkogul kõneldes vajadust kaitsta Euroopa ühtse siseturu toimimist ning jagada liikmesriikide kriisireguleerimise kogemust.

Peaminister Kallas pidas oluliseks, et ELi liikmesriigid jagavad tõenäolisteks järgmisteks nakkuse leviku laineteks ettevalmistusel oma õppetunde ka kriisireguleerimise osas, mitte vaid tervisevaldkonnas. „Enam kui aasta väldanud kriis on andnud meile kogemusi, mille najal saame edaspidiseks ning uute tüvede levikuks ettevalmistusi teha,“ sõnas Kallas. „Kindlasti peame kaitsma siseturu toimimist, et kaubad liiguksid ja majandus ei seiskuks,“ lisas peaminister.

Samuti on Eesti jaoks jätkuvalt oluline, et ELi COVID digitõend toimiks tõrgeteta ning reisida saaks piiranguteta. Praeguseks on 23 liikmesriiki juba EL COVID digitõendi süsteemiga liitunud ning 17 liikmesriiki annavad juba digitõendit välja, mis tõendab vaktsineerimist, läbipõdemist või testimist.

ELi liidrid arutasid Euroopa Komisjoni möödunudnädalase raporti põhjal esmaseid õppetunde, millega jätkab tööd tulevane ELi Nõukogu eesistujariik Sloveenia, et tõsta liikmesriikide ühist kriisideks valmisolekut.

Samuti pidas ülemkogu jätkuvalt tähtsaks rahvusvahelist solidaarsust vaktsiinide jagamisel, et aidata ELi mittekuuluvaid riike koroonakriisiga toime tulla. Valitsus otsustas möödunud nädalal, et Eesti annetab 900 000 ülejäävat AstraZeneca vaktsiinidoosi abivajavatele riikidele võitluseks koroonaviiruse pandeemiaga.

Seekordne ülemkogu algas ELi riigipeade ja valitsusjuhtide kohtumisega ÜRO peasekretäri António Guterresega. Kohtumisel arutati, kuidas koos tegutsedes paremini lahendada üleilmseid väljakutseid ning konflikte.

Peaminister Kallas kõneles küberjulgeolekust ja digitaliseerimisest ning vajadusest edendada stabiilset ja turvalist küberruumi. „Eesti on olnud küberjulgeoleku teemal aktiivne, eesmärgiga tõsta teadlikkust küberohtude kohta,“ lausus peaminister. Järgmisel nädalal 29. juunil juhib peaminister Kallas ÜRO Julgeolekunõukogus esimest korda toimuvat ametlikku arutelu küberturvalisuse teemal.

Kallas rääkis ka kliimaväljakutsetest ning märkis, et Eesti teeb koos ÜROga ettevalmistusi, et luua keskkonnaandmete allianss (Data for the Environment Alliance). Selle eesmärk on Kallase sõnul parandada keskkonnaandmete kogumist ja nende kasutamist üle maailma.

Eesti vedas ÜRO julgeolekunõukogu eesistujana protsessi, mille tulemusena soovitas julgeolekunõukogu ÜRO Peaassambleel nimetada Guterres teiseks ametiajaks peasekretäriks.



Fotod: https://www.flickr.com/photos/stenbockimaja/albums/72157719455432881/with/51268724815/

Valitsuse kommunikatsioonibüroo

üksus