Peaminister Kallas avas NATO küberkaitsekonverentsi

15.04.2021 | 17:28

Stenbocki maja, 15. aprill 2021 – Peaminister Kaja Kallas tõdes täna Eesti korraldataval NATO Cyber Defence Pledge konverentsil, et töö- ja ühiskondliku elu liikumine füüsilisest maailmast virtuaalsesse on loonud meie vastastele rohkem võimalusi, mida ära kasutada. Seetõttu on oluline, et NATO jätkab küberkaitse arendamist, olemaks uuteks väljakutseteks paremini valmis.
    • Jaga

Peaminister tõi esile, et küberünnete intensiivsus ja sagedus on kasvanud kogu maailmas ning riiklikult toetatud häkkerid otsivad pidevalt liitlaste infosüsteemide nõrku kohti. „Viimase aasta jooksul on eriti murettekitavad olnud rünnakud tervishoiuteenuste ja vaktsiinidega tegelevate teadusasutuste vastu. Küberintsidentidel elutähtsate teenuste ja valitsuste vastu võivad olla tõsised tagajärjed. Oluline on meeles pidada, et küberruumil pole piire ning piirkondlikust ohust võib kübervaldkonnas kergesti saada ülemaailmne oht,“ märkis peaminister Kallas konverentsi avasõnades.

„NATO liitlased tunnistasid 2016. aastal küberruumi maa, õhu, vee ja kosmose kõrval viiendaks operatsioonide valdkonnaks ja võtsid vastu küberkaitse lubaduse (Cyber Defence Pledge). Sellest alates oleme küberjulgeoleku vallas teinud suuri edusamme,“ ütles Kallas.

Peaministri sõnul peab NATO heidutus- ja kaitsehoiaku hoidmiseks edendama innovatsiooni ning võtma kasutusele uusi tehnoloogiaid. Samal ajal peame olema kindlad, et uued tehnoloogiad ja nende tarneahel on välise sekkumise eest kaitstud.

Kallase hinnangul tuleb küberruumist pärinevatele ohtudele vastu astumiseks teha tihedat rahvusvahelist koostööd, jätkata NATO ja Euroopa Liidu küberkoostöö arendamist ning kaasata ka akadeemilised ringkonnad ja erasektor, kujundamaks terviklikuma lähenemise küberturvalisusele.

„Koolitused ja õppused on vajalikud mitte ainult ekspertide, vaid ka strateegiliste otsuste tegemise tasandil. Just praegu Tallinnas toimuv rahvusvaheline küberkaitseõppus Locked Shields pakub ka riigi kõrgema astme otsustajatele võimaluse testida oma valmisolekut kriisiga toimetulekuks. Samuti on oluline idapartnerite – eriti Gruusia ja Ukraina toetamine, et arendada nende riikide küberkaitsevõimekust,“ lausus Kallas.

Eesti korraldatud kõrgetasemeline NATO Cyber Defence Pledge konverents keskendub alliansi kübervõimete arendamise strateegilistele, poliitilistele ja praktilistele küsimustele. Liikmesriikide tippeksperdid jagavad konverentsil teadmisi tarneahelate, riiklikult elutähtsate taristute ja NATO operatsioonide küberkindluse teemadel.

Fotod peaministri ettekandest: https://flic.kr/s/aHsmVgH9Q7
Video peaministri ettekandest: https://www.youtube.com/watch?v=pYidiFXR-H8

Valitsuse kommunikatsioonibüroo