Kaja Kallas Riia Konverentsil: meie julgeolekut mõjutab ka meie demokraatiate ühtsus ja tugevus

15.10.2021 | 21:14

Riia, 15. oktoober 2021 - Peaminister Kaja Kallas rõhutas täna välis- ja julgeolekupoliitika Riia Konverentsil peetud avasõnavõtus, kui oluline on julgeoleku kindlustamiseks hoida inimeste usku demokraatlikesse väärtustesse. Samuti rääkis ta sõjalise heidutuse olulisusest rollist meie regioonis ja üleatlandilise koostöö tähtsusest.
    • Jaga

Kallase sõnul on rünnakud demokraatlikele institutsioonidele tõusuteel. „Diktaatorid on huvitatud vaba ja avatud ühiskonna lõhkumisest. Meie julgeoleku määrab meie demokraatiate ühtsus ja tervis. See viib meid ühe meie aja põhiküsimuse juurde: kuidas hoida inimeste usku demokraatiatesse?”

Kallas ütles konverentsil esinedes, et Eesti edendatav usaldusväärse ühenduvuse idee aitaks tagada  ühistel demokraatlikel väärtustel põhinevate uute tehnoloogiate arendamise ja annaks demokraatlikele riikidele konkurentsieelise autoritaarsete režiimide ees. „Demokraatiad peavad otsustama, kuidas ühendada vaba maailm turvalise digitaalse ülemaailmse infrastruktuuri kaudu, mille aluseks on meie ühised väärtused - avatus, läbipaistvus ja üksikisiku õiguste kaitse,” lausus Kallas.

Lõpetuseks ütles Eesti peaminister, et heidutus ja tugev Atlandi-ülene side jäävad meie piirkonna julgeoleku aluseks. 

Koos Läti peaminister Krišjānis Kariņšiga külastas Kaja Kallas ka NATO Põhjadiviisi peakorterit, mis on regiooni kaitse jaoks keskse tähtsusega. „Mul on hea meel näha, et Balti ja Põhjamaade riikide kaitsejõud otsivad aktiivselt võimalusi ühiseks võimearenduseks. Kui teeme liitlaste ja naabritega ise omavahel tõhusat kaitsekoostööd, suudame paremini kaasata ka teisi liitlasi. Samuti on meil ühtne arusaam sellest, kui oluline on Läänemere piirkonna jaoks üleatlandiline ühtsus ja liitlaste osalus Baltimaade julgeoleku tagamisel,“ ütles ta. Adaži sõjaväebaasis kohtus peaminister nii Põhjadiviisi ülema kui Eesti kontingendiga.

Kaja Kallase kõne Riia konverentsil (eestikeelses tõlkes): https://www.valitsus.ee/uudised/peaminister-kaja-kallase-sonavott-riia-konverentsil-15102021

Foto: https://flic.kr/s/aHsmX177o4

Valitsuse kommunikatsioonibüroo