Eesti pikendab kaitseväe mehitamata lennuvahendi meeskonna missiooni Leedus

25.09.2021 | 15:20

Stenbocki maja, 25. september 2021 – Eesti on otsustanud pikendada Leedus paikneva kaitseväe mehitamata lennuvahendi meeskonna teenistust oktoobri lõpuni.
    • Jaga

„Eesti on järjepidevalt koos teiste Euroopa Liidu riikide ja liitlastega toetanud Leedut Lukašenka režiimi organiseeritud hübriidrünnakule reageerimisel. Seisame Leedu kõrval ka tulevikus,“ ütles peaminister Kaja Kallas. „Oleme valmis kiiresti reageerima vastavalt muutuvale olukorrale Euroopa Liidu ja NATO välispiiril. Töötame ühiselt, et katkestada ebaseaduslik migratsioonivoog juba selle päritoluriikides,“ rõhutas peaminister.

Kaitseväelaste kogutav info parandab Leedu ametivõimude ülevaadet piiritsoonis toimuvast.

„Me näeme, et Lukašenka režiim astub endiselt samme olukorra destabiliseerimiseks ja luuakse täiendavaid võimalusi migratsiooni relvana kasutamiseks,“ ütles kaitseminister Kalle Laanet, kelle sõnul on tegu Leedu, Läti ja Poola vastu suunatud hübriidrünnakuga, mille eesmärgiks on mõjutada lääneriikide valitsusi.

Abi andmine põhineb Leedu palvel, varasemalt opereeris Leedus kolm kaitseväe mehitamata lennuvahendite meeskonda.

Eesti panus hõlmab nii julgeolekut kui ka humanitaarvaldkonda. Leedus on kahepoolse lepingu alusel ESTPOL5 10-liikmeline politseiüksus ning Eesti abistab Leedut Euroopa piiri- ja rannikuvalve ameti FRONTEX kaudu nii tehnika kui ka ekspertidega.  Lisaks oleme saatnud Leetu piiri kaitseks vajalikku tõkestustraati ja laagrivarustust. Septembriks on Eesti osutatud abi maht ületanud 800 000 eurot.  

Valitsuse kommunikatsioonibüroo